Makulera en plocklista eller körlista
Avsluta en arbetslista som inte ska användas och planera återstående arbete på en ny lista.
Välj makulering bara när listan ska avslutas
Makulering går inte att ångra. Den avslutar arbetslistan, inte de ingående bokningarna. En slutförd eller redan makulerad lista kan inte makuleras.
Behöver du bara ändra kördag eller bokningar på en körlista före körstart, använd omplanering i Planera en körlista i stället.
Makulera en plocklista
Alla registrerade avprickningar på listan återställs. Om möbler redan har plockats fysiskt behöver ni stämma av var de finns innan arbetet fortsätter.
- Öppna plocklistan.
- Välj Hantera → Makulera.
- Läs konsekvenserna och välj Makulera plocklistan.
Bokningarna finns kvar och kan läggas i en ny plocklista. Den tilldelade plockansvariga får en avisering om det är någon annan än du.
Fortsätt vid behov med Plocka bokade möbler.
Makulera en körlista
Redan registrerade leveranser ligger kvar. Återstående bokningar kan planeras på en ny körlista.
Om berörda bokare har fått besked om kördagen meddelas de att den tidigare planeringen har dragits tillbaka. Väntande eller godkända datumförfrågningar för återstående bokningar avbryts.
- Öppna körlistan.
- Välj Hantera → Makulera.
- Läs konsekvenserna och välj Makulera körlistan.
Den tilldelade föraren får en avisering om det är någon annan än du. Kontrollera vilka bokningar som återstår och planera dem på en ny körlista.
Följ upp efteråt
Kontrollera att listans status är Avbruten. Välj Hantera → Händelser på listan för att se registreringen.
En anteckning eller ett dialogmeddelande ersätter inte åtgärden Makulera. Se Bokningsdialog och arbetsdialog för samordningen kring arbetet.